Kultúrnenie alebo Tim Burton v Prahe

Autor: Petra Ďumbalová | 15.7.2014 o 13:27 | (upravené 15.7.2014 o 13:36) Karma článku: 3,27 | Prečítané:  421x

Výstava Tima Burtona bola jedna z udalostí, ktoré som si nemohla a nechcela nechať ujsť. Mnohí ho poznajú ako filmového tvorcu, no len málokto vie, že sa venuje aj výtvarnej tvorbe, ktorá je významnou súčasťou jeho života. A tak aj samotná výstava nesie názov „Tim Burton a jeho svět“. Prebieha v Prahe, v priestoroch Galérie mesta Prahy a ak ste ju ešte nestihli, máte čas už len do 3. augusta. 

Autor ponúka niekoľko „vrstiev“. Také aké sú uletené jeho filmy, také sú aj jeho kresby a maľby zachytené na papieri, zamate, či servítkach. Obsah výstavy dopĺňajú 3D modely postavičiek, ktoré spoznáte z jeho filmov a fotografie, ktoré vznikli ako jeho menší projekt popri filmovaní v spolupráci s hercami. Mnoho filmových charakterov, ktoré dnes vieme vymenovať aj o polnoci si Tim Burton navrhoval sám. Kresby (alebo aj skice) – prevažne tušom, mierne okolorované – boli presným návodom pre vytvorenie ich oživenej filmovej kópie.

Rukopis Burtona je pritom veľmi jednoduchý, miestami až minimalistický prejav však ukazuje jeho nielen filmárske kvality. Aj keď tvorba pôsobí skôr ako ilustrácia, vidieť na nej, že je veľmi vyspelá a autor perfektne ovláda každý jeden ťah. Jeho svet, ktorý zobrazuje, je naozaj veľmi pestrý, niekomu by sa mohlo dokonca zdať, že až príliš „podivínsky“ a miestami morbídny. Každé jeho dielko je však zábavné a pútavé, a tak tri poschodia (medzi rečou priestorovo veľmi pôsobivej galérie) ponúkajú veselú cestu Burtonovou umeleckou dušou, ktorá je skutočne bohatá a tvorivá. Nachádzate veľké množstvo rôznych postáv, zvláštnych, mierne desivých, vtipných, no hlavne vždy niečím odlišných. Burton má tú schopnosť, že dokáže sformovať stále nový charakter, novú „špecialitku“, ktorou sa bude vyznačovať a odlišovať od svojich predchodcov. Napriek tomu, je to vždy on, jeho tvorba je súrodá a ľahko rozpoznáte pôvodcu diel.

Výstava sprevádza niekoľkými „sektormi“ tvorby Tima Burtona. Do jeho mnohopočetnej skladačky spadajú obrázky, ktoré tvorí takmer neustále, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádza a nie sú viazané na žiadnu filmovú realizáciu (Celoživotný záber). Vznikajú na všetkom, na čo sa dá kresliť, hlavne na papierových obrúskoch a poznámkových blokoch. Ďalším dielikom sú tzv. Karnevalesky, v ktorých spája hororový žáner s humorom, čím vznikajú odľahčené hrozivé výtvory. Figurácie predstavujú zaujímavú zmes, ktorej nechýba humor a Burtonova fantázia. Necháva vás na pochybách s akým tvorom máte dočinenia. Muži, ženy, zvieratá sa menia a spájajú do rôznych stvorení, nič nie je reálne a realita sama o sebe nemá žiadne opodstatnenie. Často nachádzate rôzne metamorfózy, postavičky rozkreslené v štádiách ich premien v niečo...iné. Filmové postavy sú asi najznámejšia časť tvorby. Nájdete vlastne všetko, čo ste mali možnosť vidieť vo filmovej podobe – Nožnicovoruký Edward, Skeleton Jack, Mrtvá nevesta, Joker, mimozemšťania z Mars útočí, a mnoho iných (rozkreslení aj do niekoľkých obrazov ako vízií pre filmové natáčanie). Sviatky a ich oslavy zasahovali do života Tima Burtona intenzívne a preto im venuje špeciálne postavenie v tvorbe. Nedodáva im však žiaden romantický pátos, ale vzdáva im hold práve svojim typickým spôsobom a to tak, že zapája satiru. Vidíte tak chlapčeka, ktorý má namiesto očí zapichnuté v hlave klince, a aj napriek tomu, že nič nevidí, zdobí stromček. Tim Burton ako každý výtvarník, či tvorca celkovo, býva ovplyvnený inými osobnosťami vo „fachu“. Preto aj Vplyvy predstavujú poctu týmto vybraným osobnostiam (napr. Edward Gorey, Charles Addams, atď), odvoláva sa na nich a priznáva sa k nim ako k inšpiračnému zdroju. Nepochopení vydedenci sú ukážkou postavičiek, ktoré svojim netypickým vzhľadom nezapadali do spoločnosti, a preto skončili v opovrhovaní, vydedení. Klasický rys samotných Burtonových filmov sa tak objavuje aj v kresebnej podobe a rozširuje tak túto oblasť o nové individuality. Polaroidy sú fotografie, ktoré predstavujú projekt, ktorý vznikol súbežne popri natáčaní, ako inak zachytáva klasické záležitosti, ale dodáva im iný rozmer. Sú tak viac reálne, pretože autorov svet stelesňujú živé bytosti. Veľmi zaujímavé sú Nerealizované projekty, naskytne sa otázka ako mohli vyzerať niektoré filmy, keby boli zrealizované podľa návrhov Tima Burtona (napr Votrelec vyzeral celkom vtipne), taktiež sa objavujú aj náčrty, ktoré nemali žiadne filmové spracovanie.

Každý výtvarný skvost má svoju formu, v ktorej sa prezentuje. Raz je to papier vytrhnutý z bloku, inokedy je to dokonca celý poznámkový blok, nájdete papierové servítky, zamatovú čiernu látku, novinový papier. Všetko však pôsobí v absolútnom súlade s názvom výstavy a ešte ho podtrháva.

Celou výstavou vás sprevádzajú stručné, ale výstižné popisy, ktoré vysvetľujú a dopĺňajú celkový obraz. Bližšie k autorovi sa budete cítiť po prečítaní jeho poznámok pri skiciach filmových postáv, skvostom bol aj list adresovaný Johnnymu Deppovi, v ktorom sa ho pýta na názor k úvodnej replike jeho postavy vo filme Charlie a továreň na čokoládu. Jediným „záporáckym“ bodom bol akurát fakt, že práve k autorovým poznámkam, básničkám, listom nebol žiadny preklad, a tak človek, ktorý nevie po anglicky ostáva ukrátený mnohokrát aj o myšlienku ilustrácie.

Okrem klasickej výtvarnej časti sa v galérii premietajú aj Burtonove filmy, či už celovečerné, krátke, alebo hudobné videoklipy (za zmienku stojí Perníková chalúpka s priam reklamným záverom „We are freeeee“). V „pivničných“ priestoroch si tiež môžete exkluzívne preštudovať knižné publikácie, ktoré zaznamenali priebeh filmovačiek a sú celkovou dokumentáciou filmárskej práce a všetkých, ktorý sa jej zúčastňujú.

Táto výstava je určená všetkým, ktorí majú radi tvorbu Tima Burtona, je pre všetkých, ktorí sa chcú zabaviť a dokážu prijať mnohokrát závažné témy riešené humorom až groteskou. Je potrebné vedieť, že na tejto výstave nie je nič tak ako má byť. Pretože vstúpite do sveta Tima Burtona.

HLAVA MELOUNÍ

Hlava melouní: zde je.

Celý den zapškle okouní

a umřít si přeje.

Jenže tahleta přání

jsou zpropadená věc.

A poslední, co uslyšel,

byl hlučný čvachtanec.

(Tim Burton: Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?