Zoznámte sa, Astronautalis

Autor: Petra Ďumbalová | 19.5.2013 o 23:29 | (upravené 20.5.2013 o 14:20) Karma článku: 1,63 | Prečítané:  270x

Nie je to žiadna veľkoformátová hviezda. A predsa by si zaslúžil aj viac vzhliadnutí na "jútube". Hral dokonca aj v Čadci, pričom niektorí sa ledva "odvážia" na Bratislavu. A za jeho vystúpenie by si pokojne mohol odniesť zlatú medailu.

Známa žilinská stanica Záriečie hostila v jeden pekný aprílový večer speváka menom Astronautalis. Klubová záležitosť. Pre mňa to vlastne nebola veľká udalosť... do chvíle, kým nezačali prvé piesne. Vlastne som ho ešte pred pár týždňami vôbec nepoznala. Zdieľala som len raz na „fasabuku“ jeden videoklip z dielne Astronautalis feat. Tegan Guin a moja sestra prišla na to, že odohrá koncert v spomínanom objekte.

A tak osudové okolnosti dali, že som za pár éčok navštívila jedno skvelé vystúpenie. Taká kultúrna vložka po finišovaním s diplomovkou. Moje očakávania boli žiadne, pretože ako som uviedla, Astronautalis bol záležitosťou, ktorá netvorila moje „hudobné vzdelanie“. Dokonca som bola taká lenivá, že som si informatívne neprezrela žiadne ďalšie hudobné produkty, takže som sa nemala na čo tešiť, byť zvedavá, či znechutená, že pôjde o hudobnú katastrofu. Nevedela som, do čoho idem a nakoľko ma to nadchne. Mohla by som sa prirovnať ku Alenke v ríši divov.

Astronautalis (Andy Bothwell), pochádza z Floridy a v jeho hudbe prevažuje hip hop zložka miešaná s indie rockom. Aspoň tak to o ňom píše nemenovaná –pédia. Oproti iným hip hop záležitostiam má tú výhodu, že dokáže aj zaspievať a teda nie ste počas počúvania jeho albumu odkázaní iba na rap. Navyše na koncerte, kde sa predstavil aj so živou kapelou za chrbtom, konce skladieb ústili takmer až do post rocku, čo dodalo celému jeho vystúpeniu (aspoň u mňa) ďalšie hviezdičky spokojnosti navyše. Totiž, nepatrím medzi skalných priaznivcov hip hopu, ale oceňujem jeho kombinovanie s inými hudobnými štýlmi. Čo Astronautalis robí, podľa mňa, úplne skvele.

Jeho excentrické vystupovanie nenechalo fanúšikov chladnými, a aj keď je relatívne známym (v určitých kruhoch), očividne nepatrí do skupiny umelcov, ktorým sa bridí bližšia, osobnejšia komunikácia s publikom, kde sa narušuje ich superstarovská bublina. Vystúpenie malo energiu, spevák mal charizmu a po vypočutí jeho posledného albumu môžem prehlásiť, že koncerty prekonávajú aj samotné nahrávky. Odrazu si uvedomujete, že tej oficiálnej verzii chýba dačo...koncertné.

Album This is our science ale rozhodne nezavrhujem, pretože je to jedna z najlepších hudobných záležitostí, ktorá ma v poslednej dobe zastihla. Práve vo chvíľach, keď som trpela nedostatkom nových zvukových podnetov. Predstavuje zmes viacerých štýlov, rôzne citovo podfarbených, tak isto energicky znejúce piesne, ktoré určite nepokazia deň. Astronautalis má svoj typický hlasový prejav, ktorý dokáže byť drsný, chrapľavý a na druhej strane „čistý“, takmer chlapčenský. Popri tom všetkom predstavuje človeka, ktorý je vďačný za každé publikum a rád sa vracia aj do takých odľahlých končín ako je naša krajina (o čom svedčí aj jeho štvrtá návšteva) ... a zrejme zámerne si vyberá práve také lokality, ktoré by človek jeho národnosti v google maps hľadal ako posledné. Mňa jednoducho dostal, a bez reptania by som si jeho koncert zopakovala aj viac krát.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?