O fajčiarskych omyloch

Autor: Petra Ďumbalová | 8.4.2013 o 17:20 | (upravené 8.4.2013 o 17:28) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  1407x

Dnes som bola upodozrievaná z ťažkého zločinu proti ľudskosti. Môj drahý je vraj podpapučovník kvôli jeho fajčeniu. Lebo sloboda sa dnes meria na základe toho, koľkých fajčiarov odignoruje nefajčiar s úsmevom na perách a dobrými slovami typu „daj si“. A ešte si ochotne vyrobí trubičku z papiera, aby mohol inhalovať dym stúpajúci z cigarety a z úst dotyčných. A vezme si pre istotu trochu aj do vrecúška, nech má na doma.

Ja vlastne nemám proti fajčiarom nič. Respektíve proti ich zvyku. Veď každý máme dačo. To, že si niekto dobrovoľne zapáli zapáchajúci kus byliny je jeho problém. To, že potom chrchle ako v poslednom štádiu tubery, je síce nechutné, ale tiež je to jeho starosť. Mňa skôr zaujíma moje smradľavé oblečenie a pocit, akoby mi celý večer priamo do pľúc dymila storočná lokomotíva.

Každý sa tu totiž stále oháňa s nejakým utláčaním. Chudáčikovia maličkí, nemajú si kde zapáliť. Musia stáť v zime pred podnikom, musia chodiť len do fajčiarskych zón, musia stáť 5 metrov od zastávky. Kto to kedy videl. Stať sa fajčiarom je ako narodiť sa ako Frankenstein. Nik vás nechápe, ste monštrum vyháňané zo svojho prirodzeného prostredia zapálenými pochodňami. Odvrhuje vás každý, komu sa hnusí čo i len chytiť sa cigarety a vy ste tak nútení zakladať si fajčiarske anonymné spolky, kde pravidelne diskutujete o svojich denných starostiach, zahalení dymom ako gorily v hmle, pomkýnajúc sa pri teple plamienka zo zapaľovača.

A pritom vám akosi stále nedochádza jedna drobná skutočnosť. Že vždy sú s vami ľudia, ktorí si nedovolia dačo k vášmu zvyku povedať, pretože by boli oni sami utlačení vašimi ohňovzdornými rečami. Že sú s vami aj napriek tomu, že nefajčiarske „doupě“ ste obišli veľkým oblúkom, ako psi obchádzajú veterinára, pretože tam by ste zhoreli ako pohan po prekročení prahu kostola. Že sú pri vás, keď vám horí prvá ranná a sú pri vás, keď finišujete a zakladáte nový peňažný fond na obnovu fajčiarskeho zdroja. Nikdy sa ich nepýtate, pretože vy ste predsa tí poškodení. A oni nemajú právo šikanovať ohrozený druh. Oni naopak už radšej neodporujú, pretože by sa ich úsilie odísť aspoň jeden večer s nezasmradenými vrstvami odevov a vlastne celého tela, stretlo s ešte väčším odporom nepochopeného závisláka (?).

A pritom mne ide stále len o tie rovnaké veci. Nie o vaše zdravie, nie o vaše peniaze. Ja len nechcem byť neustále pod papučou nežičlivosti. Vyfajčite si aj obe hemisféry, ale nedávajte mne za vinu vašu neochotu rešpektovať (ne)zvyky druhého.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?